Wiadomości

Udział Komendanta Miejskiego Policji w Słupsku w rocznicy Krwawej Niedzieli

Data publikacji 12.07.2019

Komendant Miejski Policji w Słupsku uczestniczył w uroczystości związanej z rocznicą rzezi wołyńskiej. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa obchodzony jest 11 lipca.

Wczoraj Komendant Miejski Policji w Słupsku insp. Leszek Gurski wziął udział w uroczystości upamiętniającej rocznicę rzezi wołyńskiej. 11 lipca przypada rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, punktu kulminacyjnego rzezi wołyńskiej. Tego dnia obchodzony jest też Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą z udziałem przedstawicieli lokalnych władz, służb mundurowych oraz stowarzyszeń, organizacji kombatanckich i mieszkańców. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli na słupski Stary Cmentarz, gdzie pod Krzyżem Katyńskim złożono kwiaty, a żyjący jeszcze świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń podzielili się swoimi wspomnieniami.

W niedzielę, 11 lipca 1943 roku, o godzinie 3.00 nad ranem Ukraińcy otoczyli blisko 100 polskich osad i wiosek. Historycy szacują, że od strzałów z broni palnej, a także ciosów zadawanych różnymi przedmiotami zginęło ok. 50-60 tys. Polaków.
Krwawa Niedziela na Wołyniu była punktem kulminacyjnym eksterminacji polskiej ludności przez Ukraińską Armie Powstańczą UPA i inne ukraińskie organizacje nacjonalistyczne.