Wiadomości

Reakcja policjantów na niestosowanie się do przepisów i zaleceń sanitarnych. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa

Data publikacji 09.07.2020

Słupscy policjanci stale przypominają o obowiązujących obostrzeniach w zakresie pandemii koronawirusa. W przypadkach niestosowania się do przepisów i zaleceń sanitarnych mundurowi upominają i powtarzają o tym, jak ważne jest przestrzeganie obostrzeń. Niestety niekiedy zdarzają się sytuacje rażących naruszeń, co skutkuje nałożeniem mandatu karnego czy skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. Dbajmy o siebie nawzajem.

Od początku pandemii koronawirusa funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku prowadzą różnego rodzaju działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się choroby Covid-19. Prowadzone rozmowy ukierunkowane są na zapobieganie i ograniczenie rozprzestrzeniania się niewidzialnego wroga. Celem policyjnych działań jest też wzrost świadomości na temat panującego zagrożenia. W odpowiedzi na widok braku przestrzegania przepisów i zaleceń sanitarnych mundurowi stale interweniują i zwracają uwagę na zagrożenie, z jakim wszyscy mamy do czynienia.


Od poniedziałku słupscy policjanci interweniowali w blisko 100 przypadkach. W trakcie rozmów z policjantami zdecydowana większa ilość osób zaczęła stosować się do zaleceń. Okazało się, że niektórzy mieli maseczkę pod brodą, a inni w kieszeni lub w torebce. Policjanci wówczas powtarzali o konsekwencjach nie tylko prawnych, a przede wszystkim zdrowotnych. Zwracali uwagę na aspekt odpowiedzialności za osoby, z którymi przebywamy i za te, obok których przechodzimy. Wynik policyjnych interwencji pokazuje, że zasłonięcie ust i nosa dla osób zdrowych nie stanowi problemu.

Niemalże wszystkie osoby, wobec których interweniowali policjanci, w ich obecności zasłonili usta i nos i stosowali się do pozostałych zaleceń. Niektórzy jednak nie zgadzali się ze zdaniem funkcjonariuszy i pomimo upomnień nadal w rażący sposób naruszali obowiązujące przepisy. W związku z  tym w tym tygodniu 4 takich przypadkach policjanci nałożyli mandat karny.


Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą. Wszystkie ograniczenia i obostrzenia mają na celu ochronę naszego życia i zdrowia. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem.