Wiadomości

Seniorze! Nie daj się oszukać! Policjanci apelują o czujność

Data publikacji 07.09.2020

Słupscy policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy bez skrupułów manipulują starsze osoby i odbierają oszczędności ich życia. W miniony piątek swoje oszczędności straciła 82-letnia mieszkanka powiatu słupskiego. Kobieta odebrała telefon od oszustów podszywających się za policjantów i usłyszała, że jej pieniądze są zagrożone, a następnie przekazała je oszustom. Pamiętajmy, że policjanci nigdy i pod żadnym pozorem nie zwracają się z prośbą o przekazanie żadnych kwot pieniędzy.

Policjanci przypominają, że pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wykorzystują zaufanie społeczeństwa do funkcjonariuszy Policji i wyłudzają pieniądze od starszych osób. Sposób działania przestępców podających się za wnuczka czy członka rodziny jest już na tyle znany, że zdecydowana większość seniorów wykazuje się czujnością i nie daje się okraść, a o próbie oszustwa powiadamia policję. Oszuści jednak modyfikują swoje działania. Sprawcy coraz częściej wykorzystują zaufanie społeczeństwa do policji i podają się za mundurowych. Przestępcy, dzwoniąc do swoich ofiar, podszywają się za funkcjonariuszy i proszą o pieniądze, które rzekomo są zagrożone lub mają służyć do przeprowadzenia akcji policyjnej.


W miniony piątek do 82-letniej mieszkanki powiatu słupskiego zadzwonił mężczyzna, który podszywając się pod policjanta, poinformował seniorkę, że oszuści mają jej dane z dowodu osobistego, w związku z czym jej pieniądze są zagrożone. Wobec powyższego kobieta przelała pieniądze na numer rachunku wskazany przez rzekomego funkcjonariusza.


Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY i nie angażują obywateli ani nie zabezpieczają ich oszczędności do rozwiązania sprawy kryminalnej. W sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym je wyłudzić. W momencie, gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze możemy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.


Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. różnego rodzaje święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.