Wiadomości

Kolejny apel policjantów do seniorów i członków ich rodzin

Data publikacji 08.09.2020

Słupscy policjanci po raz kolejny apelują do seniorów o czujność w kontaktach z osobami podającymi się za członków rodziny i do ich rodzin o regularne rozmowy na temat przestępstw, których ofiarami padają głównie osoby starsze. Wczoraj ofiarą oszustwa metodą na członka rodziny padła 79-letnia słupszczanka. Seniorka odebrała telefon od kobiety podszywającej się za córkę i przekazała jej swoje oszczędności.

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku apelują do osób starszych o czujność w kontaktach telefonicznych i osobistych z osobami podającymi się za członków rodzin, przyjaciół, znajomych, pracowników instytucji czy funkcjonariuszy służb mundurowych. Ponadto policjanci przypominają dzieciom, wnukom i znajomym seniorów o tym, jak ważne są częste rozmowy przy stole na temat oszustw. Niestety pomimo ciągle prowadzonych akcji profilaktycznych przestępcy nadal wyłudzają pieniądze głównie od osób starszych. Mundurowi przypominają, że przestępcy wciąż modyfikują metody swoich działań. Ofiarami przestępstw najczęściej padają osoby starsze, których życzliwość i otwartość do niesienia pomocy nie pomagają w udaremnieniu oszustwa.


Metoda działania przestępców w takich przypadkach za każdym razem jest bardzo podobna. Sprawcy najczęściej wyszukują osobę, jej adres i numer telefonu w książce telefonicznej, po czym nawiązują kontakt. Podają się za członka rodziny: wnuczka, syna czy córkę. Informują często, że mieli wypadek drogowy i muszą wpłacić kaucję. Do tego prowadzą rozmowę w taki sposób, że osoba pokrzywdzona jest przekonana, że rozmawia z prawdziwym wnukiem, synem czy córką.


Do podobnego zdarzenia doszło wczoraj w Słupsku. Do 79-letniej kobiety zadzwoniła osoba podająca się za córkę i poinformowała o rzekomym wypadku drogowym, w którym brała udział. Rozmówczyni prosiła o pieniądze potrzebne na wpłacenie rzekomej kaucji. Kobieta modelowała swoim głosem, wyrażała nim zdenerwowanie i niepokój. Pokrzywdzona była przekonana, że rozmawia z prawdziwą córką i przekazała jej swoje oszczędności. Niestety za późno nastąpił kontakt z prawdziwą córką, co z pewnością uchroniłoby seniorkę od utraty pieniędzy.


Pamiętajmy o tym, że w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym je wyłudzić. Kiedy odbieramy telefon od osoby podającej się za córkę czy syna, koniecznie sami zadzwońmy na ich numer. Coraz częściej sprawcy dzwonią na telefony komórkowe. Zielona lampka powinna zapalić się już z chwilą, kiedy widzimy, że na ekranie telefonu nie wyświetla się nazwa dzwoniącego, a obcy numer telefonu. W momencie, gdy podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, zawsze należy zakończyć taką rozmowę telefoniczną. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności np. różnego rodzaje święta, jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.