Start | Mapa | Twój dzielenicowy | Kontakt
Dzisiaj jest Wtorek 22 stycznia 2019 roku
    
Serwis informacyjny


Policjanci z Komendy Miejskiej w Słupsku na wykładach dla słuchaczy szkoły policji
( Słupsk, 29.06.2018 )

Przewodnicy psów służbowych z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Słupsku przeprowadzili w słupskiej szkole policji zajęcia praktyczne i wykład dotyczący zasad szkolenia psa służbowego. Zajęcia odbyły się w ramach popołudniowych godzin fakultatywnych. Słuchacze aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach, zadawali pytania i sami także mogli wcielić się w rolę "pozoranta".

W ramach popołudniowych fakultetów słuchacze zdobyli wiele ciekawych informacji na temat użycia psa służbowego w policyjnej służbie. Informacje były tym bardziej interesujące, że przewodnikiem psa policjant może zostać już po dwóch latach służby i ukończeniu specjalistycznego kursu. O tym wszystkim słuchaczom słupskiej szkoły policji opowiadali i w sposób praktyczny pokazywali doświadczeni koledzy z Komendy Miejskiej ze Słupska. Ciekawym elementem wykładu była dyskusja o rasach psów jakie są preferowane do tej ciężkiej ale wdzięcznej służby. W procedurze doborowej uczestniczą głównie psy rasy owczarek niemiecki i owczarek belgijski, wynika to ze specyfiki służby patrolowo-tropiącej, jaką będą później pełnić te zwierzęta. Przewodnicy psów służbowych z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku asp.sztab. Grzegorz Piołunkowski, asp. Dariusz Stukan i mł.asp. Piotr Sankowski mówili również o codziennej służbie, jaką pełnią wraz ze swoimi podopiecznymi. Oprócz wyjścia do służby, przewodnik jest zobowiązany do doskonalenia sprawności użytkowej psa oraz racjonalnego karmienia i utrzymania w czystości zarówno samego czworonoga jak i pomieszczenia, w którym przebywa po służbie.

Szczególną uwagę poświęcono okresowym szkoleniom z przewodnikiem, które jednostkach terenowych odbywają się raz w tygodniu. System szkoleń jest istotny również dlatego, że pies służbowy musi wykazywać się odpowiednią sprawnością "użytkową", która potwierdzana jest co kilka lat specjalnym sprawdzianem certyfikacyjnym. Po krótkim wstępie na temat możliwości wykorzystania w Policji psów, zarówno do zadań prewencyjnych jak i do zadań specjalnych, przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Słupsku zaprezentowali wybrane elementy wyszkolenia psa, w tym między innymi pościg i zatrzymanie niebezpiecznej osoby. Jak podkreślano, podczas szkoleń specjalistycznych, które odbywają się w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, każdy przewodnik w trakcie ćwiczeń ze zwierzętami wciela się też w postać pozoranta zakładając kilkudziesięciokilogramowy strój ochronny. Dzięki takim wyczerpującym ćwiczeniom można w pełni ocenić poziom wyszkolenia przydzielonego psa służbowego, a także ocenić możliwość jego użycia jako środka przymusu bezpośredniego w sytuacji przywracania zakłóconego porządku. W trakcie pokazów w stroju ochronnym wystąpił podkom. Igor Jeżyna, wykładowca słupskiej Szkoły Policji, który przygotował popołudniowe zajęcia dla słuchaczy.

Przed rozpoczęciem służby w Szkole podkom. Igor Jeżyna był przez wiele lat przewodnikiem psa służbowego.


Komenda Miejska Policji w Słupsku
al. 3-go Maja 1
76-200 Słupsk
tel. 59 848 01 00
© 2006-2019
Komenda Miejska Policji w Słupsku
Wszelkie prawa zastrzeżone